Naslovnica Atrakcije Suveniri i pokloni za ponijeti iz Irana

Suveniri i pokloni za ponijeti iz Irana

602
0

Iran je velika i kulturno raznolika zemlja. Zbog tog razloga je gotovo nemoguće pripremiti potpunu listu iranskih suvenira. Različiti gradovi i regije imaju svoju kulturu i tradiciju, što znači da imaju svoje lokalne rukotvorine, proizvode i peciva koja turistima nude kao suvenire. Međutim, u većim gradovima Irana, uključujući glavni grad Teheran, može se naći široka paleta roba koje se proizvode ili u samom gradu ili se uvoze iz drugih dijelova zemlje.

Evo nekoliko ideja koje će vas nadahnuti što ćete vratiti kući s putovanja u Iran:

Qalamzani – Perzijska verzija “toreutike”, ova umjetnost obrade metala uključuje graviranje finih slika i dizajna na metalima poput srebra i bakra. Qalamzani je tradicionalna rukotvorina u Iranu, koja datira još od hiljada godina unazad. Qalamzani se izvodi na različitim predmetima kao što su vaze, tanjiri, zdjelice za šećer, svijećnjaci, posude za čaj, table i drugi ukrasni predmeti.

Minakari – Ova zamršena umjetnost iranskog emajliranja, minakari, slika i ukrašava predmete stapajući svijetle boje preko njih. Ova klasična umjetnost datira iz 1500. godine prije nove ere i opstala je do danas. Izvodi se na zlatnom, srebrnom i bakarnom posuđu kao što su vaze, tanjiri i šolje, kao i na grnčariji.

Khatamkari – Ova iranska umjetnost oblik je intarzije u kojem su mali dijelovi drveta, kosti (obično devine kosti) ili metala ugrađeni na površinu različitih predmeta. U ovom tradicionalnom zanatu predivni uzorci se zamršeno stvaraju, često u geometrijskim oblicima, a zatim lijepe na površinu predmeta. Khatamkari proizvodi uključuju futrole za nakit, zdjele za bombone, šahovske ploče, satove, okvire za fotografije itd.

Gaz – U zapadnim zemljama poznat kao perzijski nugat, gaz je jedan od najpopularnijih suvenira u Isfahanu, a popularan je i u Ćaharmahal i Bakhtiariju, Kermanu, Yazdu i Hamedanu. Ovaj bijeli žvakaći nugat dobio je ime po gaz-angebinu (jednom od njenih sastojaka), što znači sok angebina, vrste divljeg drveta tamariska koje raste u planinama Zagros u Iranu. Obično je punjena pistacijama.

Sohan – Ova tradicionalna krhka karamela od šafrana proizvodi se uglavnom u gradu Qom i zato je ponekad nazivaju Sohan-e Qom. Napravljeno od brašna, šećera, klice pšenice, žumanjaka, maslaca, ružine vode, šafrana, kardamoma i usitnjenih pistacija ili badema.

Šafran – Ovaj crveni dragulj Irana se nekada izvozio u Grčku, Rimsko carstvo, Kinu i arapske zemlje. Iran je trenutno najveći proizvođač ovog dragocjenog začina na svijetu, a 94% svjetskog šafrana uzgaja se u Iranu, uglavnom u istočnoj regiji Horasan. Međutim, zbog lošeg marketinga i pakiranja, iranski šafran se rasuo u druge zemlje poput Španije, gdje se pakuje i ponovno izvozi u druge zemlje pod vlastitim brendovima tih zemalja. Šafran je dominantni sastojak začina za hranu u perzijskoj kuhinji i vrlo je poznati iranski suvenir među stranim turistima. Mašhad je najbolje mjesto za kupovinu šafrana u Iranu kao suvenir, jer se, kao što je gore rečeno, šafran uglavnom uzgaja u regiji Horasan, čiji je Mašhad najveći grad.

Koštuničavo voće – Iran je poznat i po pistacijama i najveći je proizvođač njih na svijetu. Ovi zubasti orašasti plodovi vrlo su popularni među turistima. Super dugačka pistacija ‘Akbari’ najpopularnija je sorta pistacija u Iranu. Pistacije se mogu jesti pečene i soljene ili sirove. U Iranu se pistacije koriste i u različitim pecivima, uključujući Gaz i Sohan. Od različitih vrsta orašastih plodova, pistacije nisu jedina stvar koju možete kupiti u Iranu. Bademi, orasi i kikiriki se takođe široko proizvode i prodaju u Iranu.

IZVOR

 

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.